Nowe stawki opłat za egzaminy od 5 grudnia 2015 r.

11.2015 23

wynoszą:

Egzamin mistrzowski – 1 242 zł.

Egzamin czeladniczy – 621 zł.

Egzamin sprawdzający – 207 zł.

czytaj wiecej

Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach informuje, iż w Dzienniku Ustaw z dnia 4 listopada 2015 roku, pod pozycją 1782 została ogłoszona ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o rzemiośle.

Jedną z przyjętych zmian jest ujednolicenie opłat za egzaminy czeladnicze, mistrzowskie oraz sprawdzające. Ustawa o zmianie ustawy o rzemiośle wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia – w związku z powyższym od 5 grudnia br. będą obowiązywały nowe stawki opłat za egzaminy.

Opłaty te zostały ustalone w stałych wielkościach procentowych tj. odpowiednio za egzamin; mistrzowski - 30 proc., czeladniczy - 15 proc., sprawdzający - 5 proc. liczone od podstawy: przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w IV kwartale roku poprzedniego, ogłaszanego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Obecnie podstawą wyliczenia właściwych opłat za egzaminy jest kwota 4 138,58 zł. (wg obwieszczenia Prezesa GUS z dnia 20 stycznia 2015 r.

Za egzamin poprawkowy ustalono opłaty w wysokości 50% stawek właściwych dla egzaminu czeladniczego lub mistrzowskiego.

Nowe stawki opłat za egzaminy od 5 grudnia 2015 r. wynoszą:

Egzamin mistrzowski – 1 242 zł.

Egzamin czeladniczy – 621 zł.

Egzamin sprawdzający – 207 zł.

Przypominamy, że opłaty za egzaminy przeprowadzane przez izby są zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem stanowią integralną część procesu kształcenia zawodowego.