IV Międzynarodowy Turniej Budowlany już za nami

12.2012 18

Zwycięzcom gratulujemy!!!!

8 drużyn wzięło udział w IV Międzynarodowym Turnieju Budowlanym. Byli to uczniowie z Raciborza, Wodzisławia Śląskiego, Rybnika, Limanowej, Opawy i Ostrawy, a także dwa zespoły z Tarnowskich Gór. Zawody z murowania zostały rozegrane 10 i 11 grudnia w Zespole Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych w Raciborzu.

- Zadaniem uczestników było zbudowanie fragmentu ściany w systemie Porotherm Dryfix oraz z cegły klinkierowej. Dziś natomiast wymurowali fragment ogrodzenia betonowego w systemie KB Blok - opowiada Andrzej Kuc, nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZSBiRR w Raciborzu.

Prace oceniał doradca techniczny firmy Wienerberger, Aleksander Król. Przede wszystkim pod uwagę brane było zachowanie wymiarów zgodnie z projektem, ocena wizualna, czystość przy stanowisku, zasady wiązania, kąty ścian. - Rywalizacja była wyrównana - mówi Król.

- Zawód murarza jest mi bliski, gdyż był to mój pierwszy zawód. My jednak nie mieliśmy tak pięknych wyrobów, nie było też firmy Wienerberger - powiedział po rozdaniu nagród starosta raciborski Adam Hajduk. - W tegorocznym turnieju wszystkie nagrody zgarnęły drużyny z Tarnowskich Gór i z Opawy. Po prostu wykosiły konkurentów. Dyrektor Kąsek chyba nie wystawił najlepszej drużyny - żartował starosta. - Cieszę się, że młodzi murarze mogli szkolić się na najlepszych materiałach - dodał.

- Wszystkie ekipy zaprezentowały naprawdę wysoki poziom. Nowością w tegorocznym turnieju była część konferencyjna, która odbyła się w Zamku Piastowskim w Raciborzu. Ważnym punktem turnieju było też podpisanie umowy o współpracy z firmą Wienerberger, która od wielu lat udziela nam wsparcia technicznego i materiałowego - powiedział Jacek Kąsek, dyrektor ZSBiRR w Raciborzu. Które zadanie było dla uczestników zmagań najtrudniejsze? - Zdecydowanie było to murowanie z cegły klinkierowej - powiedział Kąsek.

- Cieszymy się, że wygrali najlepsi. Nie chcieliśmy organizować turnieju dla siebie. Głównym celem był aspekt dydaktyczny i promocja szkolnictwa zawodowego. Chcieliśmy też zaakcentować istnienie zawodu murarza na rynku edukacyjnym - powiedział dyrektor ZSBiRR.

Wyniki turnieju:
Klinkier
1. miejsce zespół z Tarnowskich Gór I
2. miejsce zespół z Opawy
3. miejsce zespół z Raciborza

Porotherm i KB Blok
1. miejsce Opawa
2. miejsce Tarnowskie Góry I
3. miejsce Tarnowskie Góry II

Grand Prix turnieju otrzymał zespół z Opawy.