nowe stawki za egzaminy

01.2016 27

Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach informuje, że z dniem 01 lutego 2016 roku ulegają zmianie wysokości opłat za egzaminy czeladnicze, mistrzowskie oraz sprawdzające.

Nowe wysokości opłat zostały ustalone procentowo w stosunku do podstawy - przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w IV kwartale roku poprzedniego, ogłaszanego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (Ustawa o rzemiośle - Dz. U. z 2015 r., poz. 1782).

Obecnie podstawą wyliczenia właściwych opłat za egzaminy jest kwota 4 280,39 zł. (wg obwieszczenia Prezesa GUS z dnia 20 stycznia 2016 r.)

Za egzamin poprawkowy ustalono opłaty w wysokości 50% stawek właściwych dla egzaminu czeladniczego lub mistrzowskiego.

Nowe stawki opłat za egzaminy w 2016 roku wynoszą:

• Egzamin mistrzowski – 1 284 zł.
  • Egzamin czeladniczy –  642 zł.
  • Egzamin sprawdzający – 214 zł.